Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z tego, że tarcie oraz zgrzytanie zębami w nocy może być jednym z objawów bruksizmu. Choroba ta sprawia, że nasze zęby ulegają ścieraniu, czego rezultatem jest zniszczone szkliwo. To oczywiście nie wszystkie objawy i konsekwencje tej choroby. Ma ona o wiele większy wpływ na nasze zdrowie, niż mogłoby nam się wydawać.
Bruksizm — charakterystyka choroby
Bruksizm jest to schorzenie polegające na patologicznym, podświadomym zaciskaniu i zgrzytaniu zębami, które często występuje podczas snu. Niestety nieleczony, może doprowadzić do bardzo poważnych konsekwencji. Oprócz wyżej opisanych objawów często towarzyszy mu dość silny ból głowy, uszu, pleców czy szczęki. Nastąpić może także zmiana jej kształtu. W związku z powyższym bruksizm potrafi utrudniać nam życie codzienne. Co ciekawe przypadłość ta dotyka aż od 11 do 21% populacji Europy.
Jakie mogą być przyczyny powstawania bruksizmu?
Na wystąpienie tej choroby wpływ mogą mieć predyspozycje genetyczne. Nie chodzi tu o dziedziczenie samej choroby, a skłonności do czynników ją wywołujących. W dużym stopniu do jej powstawania przyczyniają się także wady zgryzu, zaburzenia psychiczne czy lękowe. Przyczyny występowania bruksizmu są naprawdę różne.
Nie od dziś wiadomo, że stres ma ogromny wpływ na nasz organizm. Częste narażenie na negatywne bodźce zewnętrzne również może przyczyniać się do wystąpienia bruksizmu. Choroba ta najczęściej dotyka osoby między 25 a 45 rokiem życia. Nie oznacza to jednak, że schorzenie omija dzieci. Występuje ono również u najmłodszych pacjentów i może zanikać wraz z pojawianiem się zębów mlecznych.
W jaki sposób objawia się bruksizm?
Jeśli odczuwamy, którykolwiek z niżej wymienionych objawów, koniecznie powinniśmy udać się na konsultację do specjalisty w celu potwierdzenia tej choroby.
Do charakterystycznych objawów bruksizmu należą:
- Silne zaciskanie zębów
- Bóle głowy
- Bóle pleców i karku
- Nadwrażliwość zębów
- Przerost mięśni dolnej części szczęki
- Bóle uszu
- Zmniejszona ruchomość żuchwy
- Ścieranie zębów
- Krwawienie dziąseł
- Przygryzanie policzków i języka
To oczywiście tylko część objawów, które mogą oznaczać, że cierpimy na tę chorobę. Aby postawić diagnozę, koniecznie należy skorzystać z konsultacji stomatologicznej.
Czy bruksizm można wyleczyć?
Jeśli choroba ta zostanie u nas potwierdzona przez dentystę, możemy podjąć odpowiednie leczenie. Dostępne są rzecz jasna różne metody, jednak najpierw powinniśmy zacząć od wizyty u stomatologa, który pomoże w określeniu przyczyn wystąpienia tego schorzenia. Bruksizm oczywiście można całkowicie wyleczyć jednak potrzeba do tego przede wszystkim czasu i cierpliwości.
Na szczęście powstały specjalne produkty, które pomogą nam w walce z naszym problemem. Jednym z nich są szyny relaksacyjne mające za zadanie uniemożliwić nam zaciskanie zębów. Wykonane zostały w formie przezroczystych nakładek na zęby, które stomatolog dostosuje do naszego zgryzu. Produkty te dostępne są na zamówienie w gabinecie, gdyż dentysta najpierw musi pobrać jego wycisk.
Jeśli nie podejmiemy się leczenia tej choroby, może ona doprowadzić do nawracających stanów zapalnych, silnych bólów głowy czy kręgosłupa, a nawet wystąpienia zwyrodnień stawów w obrębie szczęki.
Nieleczona choroba z pewnością doprowadzi do częściowego lub całkowitego zniszczenia koron zębowych, co będzie stanowiło dla nas duży problem. W przypadku, gdy stomatolog stwierdzi, że przyczyny są inne, może zasugerować skorzystanie z konsultacji u pozostałych specjalistów takich jak, chociażby ortodonta czy neurolog.