Powszechne wyrwanie zęba, czy też usunięcie zęba, to w fachowym, stomatologicznym języku: ekstrakcja zęba. Zabieg ten polega na usunięciu zęba z zębodołu w szczęce. Jest to jeden z podstawowych zabiegów stomatologicznych. Nie można go cofnąć i po jego wykonaniu nie ma już odwrotu. Usunięcie zęba stosuje się wówczas, gdy zęba nie da się już uratować.
Po ekstrakcji zęba bardzo ważne są pierwsze godziny od wykonania zabiegu. Mają one istotny wpływ na proces gojenia rany i decydują o jego przebiegu. Z tego względu niezwykle ważne jest, aby stosować się zaleceń dentysty.
Zalecenia po ekstrakcji zęba – pierwsze godziny
Po zabiegu usunięcia zęba w oczyszczonym zębodole zostaje umieszczony tampon, który hamuje krwawienie. Tampon założony w miejscu po usuniętym zębie należy przygryzać przez około 30 minut, a następnie wypluć. W miejscu tym przeważnie wytwarza się skrzep krwi, który chroni ranę przed zakażeniem będąc naturalnym opatrunkiem dla tkanek, nerwów i kości. Nie wyjmuj tamponu przed upływem pół godziny. Niewielkie krwawienie może utrzymywać się nawet do kilkunastu godzin po zabiegu – nie należy się tym niepokoić.
2 godziny bez jedzenia i picia
Przez minimum dwie godzin należy wstrzymać się z piciem i jedzeniem (szczególnie, gdy znieczulenie nadal działa). Posiłki i napoje mogą podrażnić wciąż jeszcze świeżą ranę i doprowadzić do wypłukania skrzepu, który tę ranę zabezpiecza.
Ponieważ wysoka temperatura rozszerza naczynia krwionośne (może nasilić krwawienie i doprowadzić do utraty skrzepu) po zabiegu (zwłaszcza, gdy działa znieczulenie) należy unikać gorących posiłków i napojów, ale również wstrzymać wizyty w saunie czy też solarium.
Po usunięciu zęba odstaw alkohol i papierosy
Zarówno wyroby nikotynowe, jak i alkoholowe po ekstrakcji zęba należy sobie darować. Absolutnym minimum jest 24 godziny, jednak zalecamy aby wstrzymać się z nimi przed 2, a nawet 3 dni po zabiegu. W przypadku piwa czy też mocniejszych alkoholi, należy pamiętać o tym, że w przypadku antybiotyków lub środków przeciwbólowych, nie powinno się ich łączyć z alkoholem.
Produkty zawierające nikotynę (także papierosy elektroniczne) spowodują niedotlenienie tkanek i wolniejsze gojenie rany, ponieważ nikotyna zaburza przepływ krwi i powoduje kurczenie się naczyń krwionośnych. Nie zastosowanie się do tego zalecenia może być szczególnie bolesne, ponieważ może to doprowadzić do powstania poekstrakcyjnego zapalenia kości zębodołu, czyli tzw. suchego zębodołu.
Co robić, by zmniejszyć ból?
Gdy znieczulenie przestanie działać, może pojawić ból, a także obrzęk. W celu zmniejszenia bólu oraz obrzęku należy stosować zimne okłady. Do tego celu można wykorzystać kompresy do zamrażania dostępne w aptekach, suchy lód, albo zwykły lód zawinięty w ręcznik. Zimny kompres należy stosować z przerwami, aby nie doszło do odmrożenia skóry policzka. Jeśli zajdzie taka konieczność, można przyjąć lek przeciwbólowy – ogólnodostępny bez recepty, lub lek na receptę jeśli został przepisany przez lekarza stomatologa.
Ponadto: 12 godzin po zabiegu nie szczotkuj zębów, a w kolejnych dniach, podczas ich mycia, omijaj okolicę usuniętego zęba.
Zalecenia po usunięciu zęba przez 24 godziny
- Nie spożywaj gorących pokarmów i napojów. Rozgrzanie rany może spowodować nasilenie krwawienia.
- Unikaj twardych pokarmów, aby nie podrażnić rany.
- Nie płucz intensywnie jamy ustnej płukankami czy też wodą, ponieważ energiczne płukanie może usunąć skrzep zabezpieczający ranę, co przyczyni się do wydłużenia czasu gojenia.
- Unikaj wysiłku fizycznego – odpoczywaj z głową uniesioną wyżej niż zazwyczaj, aby nie przedłużać krwawienia i podnosić ciśnienia.
- Nie pal papierosów, nie pij alkoholu.
- Nie pij przez słomkę – zasysanie powietrza może naruszyć skrzep, a jak wiadomo podczas picia napojów przez słomkę wytwarzane jest ciśnienie. Unikaj również napojów gazowanych.
- Dbaj o higienę jamy ustnej – uważaj jednak na ranę. Jeśli rana została zaopatrzona szwami nie wolno po nich szczotkować.
- Przez kilka dni po zabiegu mogą wystąpić pobolewania w okolicy zębodołu, w związku z tym można stosować ogólnodostępne leki przeciwbólowe, które zazwyczaj są wystarczające.
- Wszystkie przepisane przez lekarza stomatologa leki należy przyjmować zgodnie z jego zaleceniami.
Objawy kilka dni po ekstrakcji – czy są powody do obaw?
W przypadku skomplikowanego usunięcia zęba może pojawić się obrzęk, który jest największy 2-3 dni po zabiegu. W kolejnych dniach stopniowo powinien się on zmniejszać. Ponadto może wystąpić siniak oraz utrudnione otwarcie buzi.
Gdy rana wymagała założenia szwów i zostały one założone należy je usunąć w ciągu 7-10 dni.
Jeżeli około 5-6 dni po zabiegu dolegliwości bólowe nasilają się zamiast zmniejszać, może to świadczyć o rozwoju suchego zębodołu (suchy zębodół może być linkiem do wpisu na blogu na ten temat). Wówczas wskazana jest wizyta kontrolna w gabinecie.
W przypadku jakichkolwiek pytań czy wątpliwości należy skontaktować się z gabinetem: