Suchy zębodół jest powikłaniem po ekstrakcji, czyli usunięciu zęba stałego. Dolegliwość ta określana bywa również poekstrakcyjnym zapaleniem kości zębodołu wynikającym z braku skrzepu w zębodole. Na szczęście dotyka ona zaledwie paru procent pacjentów. Ci, którym przyjdzie się z nią zmierzyć, powinni udać się do stomatologa w celu podjęcia odpowiedniego leczenia.
Jak rozpoznać suchy zębodół – objawy
Suchy zębodół występuje przeważnie między 2 a 5 dniem po usunięciu zęba. Ma on podłoże zapalne. Objawia się on silnym, pulsującym bólem. Ból w miejscu usuniętego zęba może promieniować wzdłuż gałęzi nerwu trójdzielnego czyli do ucha, oka czy skroni.
Ponadto może wystąpić nieprzyjemny zapach z ust, obrzęk, gorączka, ogólne osłabienie, szczękościsk, a także powiększenie węzłów chłonnych. Często okolica po wyrwanym zębie jest bardzo wrażliwa na dotyk – dziąsło jest delikatnie obrzęknięte i zaczerwienione. Powikłanie to nie zagraża życiu, ale jest bardzo bolesne dla pacjenta i uniemożliwia mu normalne funkcjonowanie.
Suchy zębodół – kiedy może wystąpić
Suchy zębodół, jak wcześniej wspomnieliśmy, jest powikłaniem po usunięciu zęba stałego. Poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu najczęściej pojawia się po usunięciu ósemek, czyli tak zwanych zębów mądrości.
Dolegliwość ta powstaje zazwyczaj poprzez mechaniczne usunięcie prawidłowego skrzepu lub w wyniku częściowego bądź całkowitego rozpuszczenia skrzepu spowodowanego złym ukrwieniem tego miejsca. W momencie gdy rana u pacjenta zostanie pozbawiona skrzepu dochodzi do odkrycia zębodołu, a w konsekwencji do dostania się bakterii do miejsca po ekstrakcji.
Powikłanie to nie zdarza się często jednak jak w każdym medycznym przypadku są czynniki, które zwiększają ryzyko jego powstawania.
Bardzo często zdarza się tak, że pacjenci nieumyślnie wypłukują lub uszkadzają powstały skrzep, co skutkuje powstaniem właśnie poekstrakcyjnego zapalenia kości zębodołu. Na przykład w momencie gdy pacjent niedługo po zabiegu spożywa pokarmy lub pije napoje może wypłukać skrzep, co zwiększa ryzyko powstania suchego zębodołu. Należy zatem bezwzględnie stosować się do zaleceń poekstrakcyjnych przekazywanych przez stomatologa przy okazji usunięcia zęba. Jednak nie tylko błędy pacjentów i ignorowanie zaleceń od lekarza dentysty są przyczynami powstania tej przykrej dolegliwości. Istnieje bardzo wiele czynników, które mogą doprowadzić do powstania suchego zębodołu. Główne czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia suchego zębodołu:
- Palenie tytoniu,
- Niewłaściwa higiena jamy istnej,
- Wrzodziejące zapalenie dziąseł,
- Cukrzyca,
- Przyjmowanie doustnych środków antykoncepcyjnych,
- Zaburzenia immunologiczne,
- Nadciśnienie,
- Zatrzymany ząb mądrości,
- Wiek powyżej 40. roku życia,
- Stany zapalne i infekcje jamy ustnej.
Leczenie suchego zębodołu
Rana po usunięciu zęba ma tendencję do samo-gojenia, jednak kiedy suchy zębodół już powstanie proces ten jest utrudniony. Przy wystąpieniu tego powikłania konieczna jest interwencja stomatologiczna w celu złagodzenia dolegliwości bólowych (głównego objawu) i opatrzenia rany.
W momencie gdy pacjent zgłosi się do stomatologa w pierwszej kolejności lekarz przeprowadzi oczyszczenie rany z zalegających resztek pokarmowych. W tym celu lekarz stomatolog przepłukuje lożę po usuniętym zębie roztworem soli fizjologicznej lub wodorowęglanem sodu.
W drugiej kolejności do zębodołu zaaplikuje lekarstwo o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym oraz zapobiegawczym dalszemu rozpadowi skrzepu. Zabezpieczy ją także specjalnym opatrunkiem. Bardzo często w tym celu stosuje się Alvogyl, który uśmierza ból, chroni przed zakażeniem i kojąco wpływa na tkanki wrażliwego zębodołu. Bardzo skuteczne jest również zastosowanie plastra SaliCept po wcześniejszym oczyszczeniu i przepłukaniu zębodołu. Niekiedy stomatolog zabezpiecza brzegi rany szwami, a w przypadku dołączenia się bakteryjnego zakażenia zębodołu przepisywane są antybiotyki. Leczenie zajmuje zwykle 7-10 dni.
Poekstrakcyjne zapalenie kości zębodołu – podsumowanie
Podsumowując, zapalenie kości zębodołu jest bardzo nieprzyjemnym powikłaniem powstałym po usunięciu zęba. Pacjenci, aby zmniejszyć ryzyko powstania suchego zębodołu powinni we właściwy sposób dbać o higienę jamy ustnej, stosować się do zaleceń stomatologa, a jeśli są palaczami zaprzestać palenia papierosów (także elektronicznych) przed i po zabiegu usunięcia zęba.
Na szczęście stomatolodzy mają szeroki wachlarz możliwości w leczeniu suchego zębodołu i wciąż opracowywane są kolejne, coraz skuteczniejsze metody leczenia tego powikłania.
Pamiętaj – nie lekceważ objawów suchego zębodołu. Gdy zaczniesz odczuwać silny ból poekstrakcyjny zgłoś się z nim do dentysty.