Pedodoncja jest dziedziną stomatologii zajmującą się leczeniem dzieci i młodzieży od wieku niemowlęcego do osiągnięcia dorosłości. Jej zwyczajowa nazwa to „stomatologia dziecięca”. Dentysta o tej specjalizacji to pedodonta – zajmuje się profilaktyką, leczeniem zębów i schorzeń jamy ustnej. Dziedzina ta jest wyodrębniona ze stomatologii ponieważ jama ustna u dzieci i młodzieży zdecydowanie różni się od uzębienia dorosłych. Wiąże się ze specyficznym postępowaniem i metodami leczenia, a także z innym podejściem do pacjenta w gabinecie dentystycznym. Stomatolog pedodonta musi wykazywać się specjalistyczną wiedzą, a także cierpliwością i empatią oraz posiadać łatwość w nawiązywaniu kontaktu z dziećmi.
Zazwyczaj pierwsze wizyty najmłodszych pacjentów odbywają się pomiędzy 2, a 3 rokiem życia. Aczkolwiek, wielu pedodontów zaleca rozpoczęcie opieki stomatologicznej wcześniej – nawet już, gdy pojawiają się pierwsze zęby. Taka wizyta ma przede wszystkim charakter kontrolny.
Podczas kontroli lekarz stomatolog sprawdzi czy rozwój twarzy i jamy ustnej postępuje w prawidłowy sposób. Z punktu widzenia rodziców taka wizyta będzie wartościowa także z uwagi na otrzymane od dentysty instrukcje. Będą one oczywiście dotyczyły pielęgnacji wyrzynających się zębów mlecznych i higieny jamy ustnej. Przydatne będą również zalecenia odnośnie odpowiednich środków higienicznych oraz informacje o czynnikach mogących prowadzić do wad zgryzu.
Z punktu widzenia młodego pacjenta pierwsze wizyty u dentysty są niezwykle ważne także ze względów psychologicznych. Pierwsze wizyty w gabinecie stomatologicznym mają charakter profilaktyczny oraz adaptacyjny i pozwalają dziecku oswoić się z gabinetem oraz specyfiką badań. Dziecko może zapoznać się z atmosferą panująca w takim gabinecie, sprzętem dentystycznym oraz osobą lekarza. Aby najmłodsi pacjenci w przyszłości nie doświadczali lęku przed dentystą pierwsze wizyty powinny przebiegać w spokojnej i przyjaznej atmosferze. Pozwoli to wyzwolić w dziecku pozytywne skojarzenia. Ma to niewątpliwy wpływ na przyszłe wizyty u dentysty.
Poniżej prezentujemy kilka istotnych wskazówek dla rodziców. Konsekwentne stosowanie się do nich sprawi, że ani pierwsza, ani kolejne wizyty u dentysty nie będą problematyczne.
Pierwsze wizyty warto rozpocząć jak najwcześniej, ponieważ czynności kontrolne nie bolą. Wczesne rozpoczęcie wizyt dziecka u stomatologa pozwala oswoić się z gabinetem stomatologicznym i personelem. Z tego powodu warto je zaplanować zanim pojawi się ból zęba.
Dziecko, zwłaszcza przed pierwszą wizytą u dentysty należy odpowiednio przygotować. Podobnie jak przed pójściem do przedszkola czy żłobka. Rozmawiając z dzieckiem o planowanej wizycie należy przede wszystkim wyjaśnić jaki jest jej cel oraz jak będzie ona przebiegać.
Przygotowując swoją pociechę do odwiedzin u stomatologa można również opowiedzieć kim jest dentysta, czym się zajmuje, jak wygląda jego gabinet i jakie są w nim sprzęty. Mile widziana będzie także zabawa w dentystę i symulacja takiej wizyty – położyć się na fotelu i pokazać dziecku swoje zęby, a następnie odwrócić rolę. Dobrym krokiem będzie też zastosowanie zabawek edukacyjnych dotyczących stomatologii, czy też wspomóc się książkami dla dzieci lub bajkami, w których bohaterowie udają się do dentysty.
Jak wcześniej wspomnieliśmy wizyta u dentysty powinna budzić przyjemne skojarzenia. Zazwyczaj gabinety w których przyjmowani są najmłodsi pacjenci są odpowiednio wyposażone, a w poczekalni jest kącik zabaw dla dzieci. Ma to na celu pozytywne nastawienie małego pacjenta. Jednak nawet najmilszy lekarz o najlepszym podejściu do dziecka przegra, gdy będzie ono w domu straszone zdaniami w stylu: myj zęby, bo będziesz musiał iść do dentysty. Unikaj także sformułowań: nie bój się, czy też nie będzie bolało. Pozornie są one uspokajające jednak mogą wprowadzić u dziecka niepokój.
A co jeśli dziecko zapyta czy będzie bolało? Wówczas nie należy kłamać – dziecko nie może czuć się oszukane, ponieważ straci zaufanie przed kolejnymi wizytami. Jeśli pierwsza wizyta z dzieckiem jest kontrolna, to można powiedzieć że nie będzie bolało. W przypadku wizyt spowodowanych jakimiś dolegliwościami i problemami z jamą ustną, trzeba uczciwie dziecku przyznać, że może zaboleć. Można jednak dodać, że nie będzie to trwało długo, a po wszystkim będzie nagroda.
Aby dodatkowo zmotywować dziecko można wspomóc się obietnicą nagrody. Dzieci od lekarza zazwyczaj dostają jakieś drobne upominki, medale, naklejki itd. Warto ustalić, czy w wybranym gabinecie jest podobnie. Ponadto, rodzic ze swojej strony, może również coś zaproponować – np. wizytę na ulubionym placu zabaw.
Emocje rodziców bardzo często udzielają się dzieciom – lęk bliskiej osoby jest silnie odczuwalny przez dziecko. Dlatego ważne jest, aby rodzic lub opiekun, który będzie towarzyszył dziecku podczas wizyty u stomatologa sam nie bał się dentysty.
Każde dziecko jest inne. Dlatego każdy mały pacjent wymaga indywidualnego podejścia przy oswajaniu go z lekarzem oraz gabinetem stomatologicznym. W trakcie zapisywania dziecko do stomatologa warto zapytać personel o to, jak wygląda wizyta adaptacyjna oraz jakie mają porady dla rodziców. To ważne, ponieważ na sukces pierwszych odwiedzin u dentysty składa się postawa lekarza pedodonty i personelu medycznego, ale także rodziców.
Jeśli właśnie stoisz przed wyborem dla swojej pociechy najlepszego stomatologa dziecięcego, to zapraszamy do naszych gabinetów: stomatolog dziecięcy Wołomin , stomatolog dziecięcy Tłuszcz.
Rodzicu, Ciebie też zapraszamy – sprawdź: usługi stomatologiczne Gold-Dent.